مقاله درباره اتاق خواب

 تکنیک نور پردازی برای اتاق خواب

نورپردازی کلی و نور پردازی محاصره شده : این نور پردازی ها را میتوان با کمک وسایل نورپردازی سقفی مانند لوستر یا دیوار کوب هایی که هر کدام نور را رو به پایین منتشر میکنند تامین کرد .

با استفاده از چراغهای دیواری در کنجها و قسمت های بسیار نزدیک به سقف یک نور پردازی کلی خوب را بدون اینکه فضای زیادی اشغال شود برای اتاق خواب خود تدارک ببیند کنجها و گوشه ها فضاهای مناسبی هستند تا با استفاده از لامپهای فلورنست در آنجا فضا را روشن و در مصرف انرژی برق هم صرفه جویی کنید.

 

نور پردازی کنار تخت خواب :از کلیدهای دیمر یا همان نتظیم کننده های نور در اتاق خوابتان استفاده کنید بدین ترتیب شما میتوانید نور را به دلخواه تنظیم کنید .

کلید چراغها را در کنار در ورودی اتاق قرار دهید تا به هنگام وارد شدن و همینطور خارج شدن از اتاق بتوانید چراغها را خاموش و روشن کنید کلید چراغها را علاوه بر کنار در کنار تخت خواب هم بگذارید بدین ترتیب شما دیگر نیازی به این ندارید که برای خاموش کردن چراغها از تخت خواب بیرون بیایید .

اگر نور خورشید که از پنجره اتاق داخل میشود مستقیم به صورت شما می خورد و باعث اذیت شما میشود راه کار این است که از پرده های حصیری یا کرره ای استفاده کنید تا از این مشکل نجات پیدا کنید  .

نکاتی در رابطه با طراحی اتاق والدین

در طراحی یک اتاق خواب رمانتیک بهترین راه در نظر گرفتن روحیات و خواسته های زوجی که ای اتاق استفاده میکنند میباشد نکاتی که به شما در این زمینه کمک میکنند عبارتند از :

1-مبلمان اتاق را در حد امکان راحت و ساده انتخاب کنید .

2-بر روی میز های کنار تخت یا بر روی میز توالت شمع های معطر قرار دهید .

3-از تخت های دارای سلیبان استفاده کنید و حریرها و درایه های زیبا برای آن تهیه کنید .

4-از پارچهای مخملی و حریر قرمز رنگ آلبالویی یا رنگهایی با مایه قرمز استفاده کنید .

5-بر روی تخت کوسن های نرم و زیادی قرار دهید .

6-از عود و سایر خوش بو کنندها استفاده کنید .

نکاتی در مورد رنگ در اتاق خواب والدین

در اتاق خوابی که مورد استفاده زوج قرار میگیرد باید الگوی رنگی را به صورتی انتخاب کرد که مناسب هر دو نفر باشد پیشنهاد میکنیم رنگهای تیره و یا تند را به کار نبرید چرا که اینگونه رنگها فضای خیلی سنگین و ناخوشایندی ایجاد میکنند برای چنین اتاقی سفید آمیخته های ملایم و ملیحی را چون سرخابی ،گلبهی،لیموییکم رنگ ،ارغوانی ملایم و صورتی برگزینید چرا که رنگهای گرم و آرامش بخشی هستند .

 

نکاتی در مورد نور در اتاق خواب والدین

1-به هیچ عنوان از نور های درخشان و خیره کننده استفاده نکنید .

2-مینوانید از چراغهایی با نور قرمز ملایم یا صورتی برای آرامش بیشتر استفاده کنید.

 

نکاتی را رابطه با طراحی اتاق کودک

برای کودکان اشکالی که از ترکیب سه شکل خالص هندسی (مربع ،مثلث و دایره)ایجاد شده باشند بیشتر از شکل واقعی اشیاءجذابیت دارند فانتزی نمودن اشکال با استفاده از تقسیم آنها به سه شکل ذکر شده موجب شادی کودکان میشود .

از شش سالگی کودکان را در چیدمان و انتخاب رنگ ها مشارکت دهید .

برای اتاق کودکان قفسه ای بدون در و با اندازه ای قابل تنظیم قرار دهید تا وسابل مانند اسباب بازی ،کتاب و دفتر ،وسایل ورزشی و لوازم نقاشی را در آن نگهداری کنند این قفسه ها میتوانند یک مکان مناسب و در دسترس در اتاق کودک باشد.

میز کار ،میز بازی (بهترین جنس برای وسایل کودک باید ترجیحا از مواد و وسایل طبیعی تهیه شوند نه مداوم در تماس مستقیم با این وسایل میباشند .

نکاتی در مورد رنگ در اتاق کودکان

رنگهای شاد مشتمل بر سه رنگ اصلی زرد ، قرمز،آبی و رنگهای مکمل آنها (سبز ،نارنجی ،بنفش)بیش از رنگهای ترکیبی مورد توجه کودکان است انتخاب رنگ در اتاق کودکان خود از قواعدی جداگانه برخوردار است اتاق خواب نوزادان را بهتر است با رنگهای ملایم و پاستلی آرایش کنیم .اتاق خواب کودکان خردسال و نوجوانان را نیز میتوانیم با رنگهای شاد و پر انرژی تر زینت دهیم .

رنگ دوست همیشگی بچه هاست رنگها در درجه اول در بینایی بچه ها نقش دارند و همچنین در آرامش ،استراحت و تمرکز او نیز موثر است برای نوزادان تا سن 3سالگی همانطوری که گفته شد از رنگهای ملایم مثل صورتی ، لیمویی،آبی آسمانی و سبز روشن و ... استفاده کنید .

از 3 یا 4 سالگی کودک رنگها را تشخیص میدهد و میتوان با نظر او رنگها را انتخاب کرد .همچنین میتوان بخشی از دیوار اتاق را با استفاده از رنگها تند مانند قرمز رنگ آمیزی کرد و به کمک تصاویری مانند حیوانات ،شخصیت های کارتونی ،لوازم ورزشی و ... ظاهر اتاق را جذابتر کنید برای سنین بالاتر درجاتی از طیف های آبی و سبز دارای ارجحیت  میباشند برای چنین اتاقی نباید از رنگهای تیره استفاده کرد به نور اتاق توجه خاصی داشته باشید به هنگام مطالعه دچار خستگی چشم  نشوند .