مقاله در مورد دکوراسیون آشپزخانه

 دکوراسیون آشپزخانه

 علی رغم توجه به مسایل استاندارد هنوز هم طرز ساخت و ابعاد آشپزخانه و لوازم آن بصورت قابل ملاحظه ای در حال تغییر و تحول است .در یک آشپزخانه مهندسی ساز تمام وسایل طوری چیده میشوند که غیر قابل تغییر بوده و دارای سطوح کاری و ذخیره مواد میباشد در این نوع آشپزخانه معمولا از جنس چوب تخته چند لایه نئوپان و پلاستیک هستند .

 

روی سطوح چوبی روباز را میتوان با پوششی از لاک چوب  یا روکشی از پلاستیک پوشاند .قفسه های آشپزخانه بصورت چوبی یا تخته ای با روکش پلاستیکی هستند استفاده از قفسه های فلزی برای قرار دادن قابلمه و ماهی تابه بهتر است در صورت کوچک بودن فضای آشپزخانه نصب درهای کشویی یا تاشو توصیه میشود . زیرا این درها در هنگام باز شدن فضای چندانی را اشغال نمیکنند .

 

از کابینت های طبقه دار برای نگهداری ظروف بزرگ سنگین یا وسایلی که در آنها به ندرت استفاده میشود میتوان بهره گرفت کابینت های دیواری عمق کمی دارند بنابراین از سطوح کاری زیرآنها میتوان بدون هیچ مشکلی استفاده کرد با گذاشتن ظروف داخل این کابینت ها فرد میتواند بدون خم شدن آنها را بردارد و به آنها دسترسی داشته باشد کمدهای یکسره بلند برای نگهداری مواد پاک کننده و جارو و ... مناسب هستند

 

سینک های ظرفشویی و تخته های آبگیری ظروف باید متناسب با داخل کابینت های طبقه دار باشند چون در داخل این کابینتها میتوان یک سطل زباله ماشین ظرفشویی و چیزهای مصرفی دیگر را جای داد .

 

 وجود دستگاه مکش هوا در بالای اجاق الزامی است هودهای مکنده برای این کار بسیار مناسب هستند در سیستمهای مکنده باید  حفره ای رو به بیرون تعبیه شود .

 

در هنگام طراحی و نقشه کشی به منظور ایجاد فضای کافی برای نگهداری و ذخیره مواد و وسایل در آشپزخانه باید به ابعاد کابینت و لوازم داخل آنها توجه کرد .

 

اجاق های گازی و برقی مدرن باید طوری طراحی شوند که متناسب با لوازم دیگر بوده و در مجموع باعث سهولت روند کار در آشپزخانه گردند .

 

مثلث آشپزخانه

 

مثلث کار یا همان مثلث آشپزخانه شامل فضایی است که بین سینگ و یخچال و گاز ارتباط برقرار میکند .

 

6 طرح کلاسیک

 

 1-مدل آشپزخانه :یک دیواره :این راه حل موثری برای آشپزخانه کوچک است زیرا همه چیز روی یک دیوار نصب میشود برای نصب کابینت ها و دیگر وسایل آشپزخانه به طراحی مناسب نیاز است .

 

چنانچه بخواهید نقشه آشپزخانه شما جمع وجور باشد جلوی آشپزخانه خود از کرکره های کشویی و یا غیره استفاده کنید .

 

2-مدل گالی:در این مدل طرحی مناسب برای آشپزان حرفه ای است .که درآن کابینت ها در اطراف و راهرو در وسط قرار میگیرد این طرح برای آشپزخانه ها با فضای کوچک کارایی دارد . و محیط آشپزی مطلوبی را فراهم میکند در این روش سعی کنید وسایل اصلی مثل گاز و ظرقشویی و محل آماده سازی غذا از همدیگر فاصله داشته باشد تا دو آشپز بتوانند هم زمان کار کنند .

 

3-مدل Lشکل و شبه جزیره ای : مدل Lشکل به صورت دو ضلع یک مثلث طرحی را ارایه میدهد که نصفی از فضای آشپزخانه برای میز نهار خوری خالی میماند و شما میتوانید از میز غذا خوری مناسبی در این مکان استفاده کنید.  

 

4-مدل U شکل:این مدل در انواع آشپزخانه های مرسوم است که فضای انبار و کار زیادی میدهد و برای دیگر کارها فضا محدود میباشد در این طرح باید سعی شود در دو گوشه خیلی فضا هدر نشود .نصب کابینت های بزرگ و استفاده از آنها برای وسایلی که چندان مورد استفاده نمیباشد برای گوشه های کار مناسب است .

 

5-مدل کابینت های دور پیچ:در این روش کابینت ها در دور تا دور فضا قرار میگیرند اگر فضای آشپزخانه به حد مناسب بزرگ باشد میتوان میز نهارخوری را در وسط قرار داد دقت کنید که احنمال درهای کابینت ها و وسایل مختلف در چنین آشپزخانه هایی مانع باز شدن یکدیگر نشوند لذا بهتر است در این آشپزخانه ها از درب های کشویی استفاده کنید .

 

6-مدل آشپزخانه جزیره ای :در این روش یکی از عناصر مثلث کار در وسط قرار میگیرد اگر در آشپزخانه یک جزیره ی مرکزی وجود داشته باشد نورهای پایین تاب در بالای آن قابل استفاده اند و شاید برای اثر گذاری بیشتر بتوان حتی از ترکیبی از نورهای پایین تاب و یک لوستر دکوراتیو نیز استفاده کرد.

 

یخچال ها:در آشپزخانه یخچال و فریزر دو قلو وجود دارند که نوع اخیر به برق و شبکه آب خانه وصل است . در زمان تهیه و خرید به این نکته که بازشوی درها به کدام قسمت است توجه داشته باشید بازشوی درها باید به سمت دیوار باشد .

 

خوراک پزها :اجاق خوراک پزی به دو صورت رومیزی و کابینتی عرضه میشود.هرگز خوراک پزها را در زیر پنجره جایی که جریان هوا میتواند شعله های گاز را خاموش کند یا نزدیک پرده های آویخته و بی وزنه که ممکن است آتش بگیرد قرار ندهید

 

ایده ال است که خوراک پز را در روی دیوار خارجی قرار دهیم تا هواکش یا هود خوراک پز بتواند به طور مستقیم منفذی به هوای بیرون داشته باشد .

 

باید به جای فر وماکروفر و ....نیز در آشپزخانه توجه داشت .

 

ظرفشویی:ظرفشویی به دو شکل روکار و توکار در بازار موجود است و دارای ابعاد و مدلهای گوناگونی است .

 

ماشین لباسشویی:باید توجه داشت این دستگاه نیاز به آب سرد و گرم و فاضلاب دارد و به دو صورت میباشد در نوعی از آنها در آن ازجلو میباشد و در نوع دیگر آن در بالای آن قرار دارد .ماشین لباسشویی را معمولا در آشپزخانه قرار میدهند البته بعضی از خانواده ها ترجیح میدهند فضایی جدا برای آن تعبیه کنند و یا آن را در حمام بگذارند .    

 

تنوع رنگ در آشپزخانه و غذاخوری

 

رنگ در آشپزخانه : به ندرت پیش می آید که در آشپزخانه مکانی برای استراحت باشد برای این محل رنگهایی را انتخاب کنید که تحرک بخش باشند بدین منظور تمرکز خود را روی رنگهای گرم انتهای طیف معطوف کنید .این رنگها باعث تقویت هوشیاری میشود ومحرک قدرت خلاقه است . برای رنگ آمیزی سطوح مشخص آشپزخانه (مانند سطح کابینت و ..)میتوان از رنگهایی متضاد استفاده نمود به خاطر داشته باشید در جاهایی که درجات تیره تر رنگها را انتخاب کرده اید باید منبع نوردهی قوی و پور نوری تعبیه کنید .تمام حوله ها –ظروف چینی-ماهی تابه ها و سایر وسایل آشپزخانه از جمله مواردی هستند که میتوانند باعث جلوه گری بیشتر رنگ آشپزخانه شوند.      

 

رنگها در غذاخوری :استفاده از رنگهای روشن و متوسط برای دیوارهای اتاق فضای شاد و گرم و دوستانه ای را فراهم می آورد پیشنهاد میکنیم رنگهایی را برگزینید انواع رنگ های سبز و زرد یادآور بیماری و ناخوشی هستند بهتر است از انتخاب اینگونه رنگها برای اتاق غذاخوری بپرهیزید .

 

رنگهای متضادی را میتوان در بخشهای کوچکی از این اتاق مانند رومیزی یا دستمال سفره به کار برد به طور کلی در پی یافتن درجات روشن رنگها باشید تا بدین طریق رنگ غذاها به خوبی به چشم بیاید .  

 نورپردازی در آشپزخانه: آشپزخانه:                                                                                                                                         

در آشپزخانه های قدیم که مانند امروز دارای کابینت های ثابت و جاسازی شده و محل مشخصی برای اجاق گاز –یخچال و دیگر وسایل آشپزخانه نبودند نورپردازی اغلب به وسیله یک چراغ آویز سقفی آشپزخانه نصب میشد انجام میگرفت .

 اما آشپزخانه های امروزی قسمت اعظم کار در آشپزخانه بر روی سطح کابینت ها در کنار اجاق گاز و یا شیر آب و سینک ظرفشویی انجام میشود که در اغلب آشپزخانه ها همگی در کنار دیوار قرار دارند اما هنوز چراغهای سقفی از وسط سقف آشپزخانه آویزان هستندو هنگام کار از نور کافی برخوردار نیستند .

 با توجه به مطالبی که گفته شد نمیتوان در آشپزخانه ها تنها از نور متمرکز سقفی استفاده کرد زیرا ایجاد سایه میکند و نور کافی را بر روی محل های کاری ذکر شده ایجاد نمیکند . محل قرار گرفتن پیشخوان اجاق و ظرفشویی فضاهایی هستند که به نور بیشتری نیاز دارند .استفاده از هالوژن متحرک موجب میشود که هر قسمتی که میخواهیم روشن کنیم و همچنین استفاده از سیستمهای نور خطی در زیر کابینت ها هم مناسبند این کار میتواند نور ملایم و بدون سایه ای روی پیشخوان ایجاد کند و در شب به کابینتهای آشپزخانه جذابیت دهد .

 

برای نور پردازی میز نهار خوری آشپزخانه نور شدید بالای سر در هنگامه صرف غذا چندان خوشایند نیست و بهتر است از نورهای ملایم استفاده کنیم به دلیل اینکه غذاخوری شما در آشپزخانه قرار گرفته است بهتر است نور پردازی مجزایی داشته باشد که این نور پردازی محدود به میز غذا خوری میشود. با اینکار محیط غذاخوری را از محیط پخت و پز جدا میکنید و زمان صرف غذا تنها با خاموش کردن کلید لامپ مربوط به فضای پخت و پز و استفاده از لامپ محل غذا خوری محیطی آرام خلق میکنید . استفاده از لامپ آویزان روی میز تاثیر گذاری بالایی دارد و صمیمیت خاصی در محیط ایجاد میکند ولی باید در ارتفاع مناسبی نصب شود .

 

نور نقطه ای به همراه کلیدهای کاهنده نصب شده روی سقف میتواند مفید باشد هر چند برای ایجاد محیطی صمیمی هنگام شام شمع بهترین استفاده است همچنین در بسیاری از آشپزخانه ها بعضی از کابینت ها با درهای شیشه ای و به صورت ویترین ساخته شده اند تا از آنها برای به نمایش گذاشتن ظروف زیبا و تزیینی استفاده شود . این کابینت ها نیز نیاز به نور پردازی داخلی دارند به این ترتیب ما نیاز به یک مجموعه منابع نوری داریم که هر یک به صورت جداگانه قابل کنترل باشند.

 

 نور کافی برای سطح روی اجاق گاز در آشپزخانه هایی که دارای یک هواکش یا هود در بالای اجاق گاز هستند به راحتی توسط چراغ هواکش تامین میشود همچنین بالای سینک ظرفشویی نیز به یک چراغ نیاز تا شب هنگام نور کافی برای شست و شوی ظروف و مواد غذایی را برای ما فراهم کند . ترجیحا هر یک از این چراغها باید دارای کلید کنترل مجزا باشند تا فقط در مواقع لزوم مورد استفاده قرار گیرند .

 

برای تامین نور کافی در سطح روی کابینت ها از آنجا که اغلب این سطوح در زیر کابینت های دیواری قرار دارند به راحتی میتوان از چراغهای مهتابی که در زیر کابینت ها نصب میشوند بهره گرفت . به این ترتیب چراغهای نصب شده در زیر کابینت های دیواری بی آنکه دیده شوند و یا موجب آزار چشم باشند نور کافی را بر سطح روی کابینت ها می تابانند .چنانچه کابینت های زمینی عمیق باشند و نور محیط به اندازه کافی درون آنها را روشن نکند برای دسترسی راحت به وسایل داخل این نوع کابینت ها میتوان چراغهای کوچکی در آنها نصب کرد . که با کلیدهای اتوماتیک کنترل شوند و با بازو بسته شدن در کابینت ها روشن و خاموش شوند.

 

اگر آشپزخانه شما محل صرف غذا نیز هست استفاده از چراغهای سقفی که ارتفاعشان قابل تنظیم است درست در بالای میز غذاخوری ایده خوبی است .این چراغها میتوانند هنگام صرف غذا روی میز را به خوبی روشن کنند و در مواقعی که از میز استفاده نمیشود فضای کلی آشپزخانه را روشنی ببخشند .

 

درپایان نور پردازی های فرعی دیگری را اضافه کنید مثلا پروژکتوریروی یک شی و یا چند تصویر قرار دهید و یا گوشه های تاریک را با لامپ های نصب شده روی کف روشن کنید.